Κατηγορία θεολόγου: ΛΑΪΚΟΙ

1 «Αντέγκλημα κατά των εγκαλούντων αδίκως κατά της μιας μαι μόνης αγίας καθολικής και αποστολικής θεονύμφου του Χριστού εκκλησίας». Το έργο αυτό συντάχθηκε το 1656 κατόπιν προτροπής του πατριάρχη Κωνσταντινουπόλεως Παρθενίου Γ΄ (1656-1657), και εκδόθηκε από τον Πατριάρχη Ιεροσολύμων Δοσίθεο στον «Τόμο Χαράς».

2 Αντιρρητικά κατά της αρχής του Πάπα της Ρώμης εις 83 τμήματα. Το σύγγραμμα αυτό μνημονεύεται από τον Πατριάρχη Δοσίθεο στον «Τόμο Χαράς», και στην ιστορία των Πατριαρχών Ιεροσολύμων.

3 Περί φιλίας και έρωτος

4 Σύντομος έκδοσις του θεωρητικού μέρους της ιατρικής (χειρόγραφη πραγματεία που φυλάσσεται σήμερα στην Εθνική Βιβλιοθήκη της Αυστρίας (Βιέννη)).